sobota, 15 czerwca 2013

Zwierzęta z odzysku, czyli Recykling niekochanych

Dziś zacznę serię postów o nietypowej formie recyklingu- adopcjach, domach tymczasowych i innych sposobach na pomoc zwierzakom :) 

Będzie także trochę o pseudohodowlach i ryzyku, które niesie ze sobą kupno zwierzaka z nieznanego źródła.

Źródło: Misiography (#Facebook)
Co roku wiele zwierząt traci swoje domy. Niektóre zostają bezdomne na skutek nieszczęścia, takiego jak śmierć opiekuna, większość jednak trafia na ulicę przez brak wyobraźni swoich właścicieli.

Zbliża się okres wakacyjny i wszystkie organizacje zajmujące się zwierzętami drżą na myśl o kolejnych ofiarach wyjazdów. Bezmyślność ludzka i totalny brak odpowiedzialności sprawia, że właściciele zwierząt dopiero na dzień przed wyjazdem zadają sobie pytanie: "Co zrobimy z psem/ kotem/ itp?

O ile kota można zostawić samego na parę dni, lub poprosić rodzinę, by zajrzała do niego co jakiś czas, o tyle z psem jest już większy kłopot. Pies potrzebuje wyjść na spacer min. 2-3 razy dziennie i w czasie naszej nieobecności musimy zapewnić mu taką możliwość. Niestety nie każdy myśli o tym przy zakupie/ adopcji psa. Często o zakupie decyduje płytka fascynacja (np. po obejrzeniu filmu), impuls lub chęć upodobnienia się do znajomych, bo oni mają psa to i my będziemy mieć.

Zwierzę to nie zabawka! - ile razy można powtarzać to hasło? Czy naprawdę ludzie są takimi ignorantami lub egoistami, że nie myślą o przyszłości swoich podopiecznych? 

Pies może żyć kilkanaście lat i biorąc go pod swoją opiekę musimy wiedzieć, że to żywe stworzenie, które czuje, tęskni i potrzebuje opieki. Zwierzęta kosztują i tylko ludzie bezmyślni pomijają tę kwestię podejmując decyzję o zakupie. Zwierzęta chorują i trzeba mieć świadomość z jakim poświęceniem i kosztem wiąże się taka sytuacja. Każde zwierzę należy szczepić, by było odporne nie tylko na to co je otacza, ale także na to co przynosimy na swoich ubraniach. Pamiętajmy także o regularnym odrobaczaniu jak byście się czuli, gdyby ciągle bolał was brzuch, a nikomu nie umielibyście o tym powiedzieć? 

Zwierzęta nie powiedzą co je boli, dlatego ważnym jest by obserwować swojego pupila i reagować na zmiany samopoczucia póki jest na to czas.

W kolejnym poście poznacie historię dwóch sympatycznych mopsów, które mieliśmy przyjemność gościć na tymczasie. One mają już swoje domy, ale tak jak wiele psów, trafiły na ulicę, bo się znudziły,  nie były już przydatne w pseudohodowli lub zachorowały i właściciele nie chcieli wydawać pieniędzy na ich leczenie.

Co zrobić ze zwierzakiem w wakacje?

1. Zabierz zwierzę ze sobą- jeżeli twój pupil jest grzeczny i lubi podróżować zabierz go na wakacje ze sobą. W Polsce coraz więcej hoteli zgadza się na obecność psa (koty raczej nie lubią podróży). To najlepsze rozwiązanie, gdy wakacje spędzasz w Polsce. 

Jeżeli chcesz podróżować z pupilem zagranicę, to pamiętaj by odpowiednio wcześnie został zaszczepiony, wtedy będzie mógł dostać paszport. Pamiętaj także by koniecznie go zachipować, a nr wprowadzić do bezpłatnej bazy takiej jak ta na stronie www.safe-animal.eu
 
2. Poproś rodzinę lub sąsiada o opiekę nad zwierzęciem od razu po zaplanowaniu wakacji. Nie każdy ma czas, by przybiec do nas na zawołanie, dlatego planując wyjazd zadbaj o opiekę nad swoim pupilem. To najlepsza forma opieki, bo zostawiasz zwierzaka pod opieką zaufanej osoby.

3. Zamów petsitter'a - Petsitter to popularna w UK usługa opieki nad zwierzętami, która coraz prężniej rozwija się także u nas. Możemy ją porównać do usługi niani. Osoba ta przyjdzie na umówionych warunkach i za umówiona stawkę, by wyprowadzić naszego psa lub zająć się innym zwierzęciem. Pamiętajcie, by w każdy możliwy sposób sprawdzić osobę, która podczas waszej nieobecności przyjdzie do domu lub zabierze waszego pupila do siebie. Najlepiej poprosić o referencje i spotkać się z tą osobą twarzą w twarz. 

4. Zarezerwuj miejsce w  hoteliku dla zwierząt- powstaje coraz więcej firm, które proponują takie usługi, pamiętaj jednak, by zobaczyć miejsce do którego oddasz swojego zwierzaka. Nie każdy jest uczciwy, więc sprawdź warunki w jakich trzymane są zwierzęta, sprawdź też, czy cena nie jest wygórowana w stosunku do standardu jaki oferują.

5. Wymień się opieką za opiekę-  jeżeli działasz aktywnie na jakimś forum, to na pewno znajdziesz tam ofertę zaopiekuję się zwierzakiem, w zamian za opiekę nad moim w czasie wyjazdu. To coraz popularniejsza metoda, która pozwala na spotkanie ludzi o podobnych zainteresowaniach i zweryfikowanie ich w środowisku forumowym, którego członkowie często znają się także w rzeczywistości.

Zaufanie jest bardzo ważne dla zwierząt dlatego nie pozwólmy, by cokolwiek je osłabiło.

Pamiętaj- myśl dwa razy zanim podejmiesz jakąś decyzję, na pewno nie wyrzucaj zwierzaka. To członek rodziny i tak trzeba go traktować.

W następnym odcinku ;)- Rupert i Lucinda- mopsy z odzysku.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz